جزیره سلامتی

خارج کردن غذای گیر کرده در گلو

چگونه با چند روش ساده، غذا یا چیزهایی که در گلو گیر کرده را در بیاوریم.

غذای گیر کرده در گلو غذای گیر کرده در گلو:

بارها امکان دارد در مواقعی، حالا به هر دلیلی، از خوراکی که استفاده می کنیم در گلوی ما بپرد یا گیر کند.

همه ماها راه حل های خودمون رو داریم و شاید از اینطرف و آنطرف هم شنیده باشیم.

خوب حالا ما هفت راه جهانی را به شما معرفی می کنیم که مردم دنیا اگر به این مشکل برخوردند، که  خارج کردن غذای گیر کرده در گلو در جهان امری است طبیعی.

همیشه عواملی مثل سریع خوردن، هیجان و یا لقمه های بزرگ و … باعث می شوند که اجسامی از آن خوردنی در گلوی فرد گیر کنند و نیاز شود تا  اقدام به خارج کردن غذای گیر کرده در گلو شود.

اگر به موقع آن جسم از گلو خارج نشود می تواند منجر به عفوت گردد.

در این آموزش به شما نشان می دهیم که چطور می توانید خارج کردن غذا از گلو را به راحتی انجام دهید.

چگونه با چند روش ساده، عمل خارج کردن غذای گیر کرده در گلو را انجام دهیم

۱ – کمی آب بنوشید:

معمولا بسیاری از خوراکی ها در آب حل می شوند یا آب دهان به مرور آنها را به پایین حرکت می دهد و می توانید کمی صبر کنید تا تکه خوراکی خودش به پایین حرکت کند. اگر می توانید با وجود آن خوراکی، به راحتی نفس بکشید، نگران نباشید، غذا در پشت کلوی شما نشسته و چسبیده است.

اگر کمی صبر کردید و با فرو بردن آب دهان مشکل حل نشد، شروع کنید به نوشیدن آب.

توصیه ما به شما این است که از آب سرد استفاده کنید. منظور آب یخ نیست. یعنی آبی که داغ نباشد مثل چای که خدای ناکرده سوختگی نیز به مشکل شما اضافه کند. این را برای این عرض کردم که دیده شده در موقع صرف چای، چیزی در گلوی فرد گیر کرده و او به سرعت چای جلوی خودش را سر می کشد. به علت مسدود بودن راه گلو، ممکن است آن میزان چای در گلو باقی بماند و سوختگی شدید را به همراه داشته باشد.

سعی کنید آب را به صورت معمول ننوشید. آب را بخورید. یعنی میزان آبی که در گلی شما هست را یکدفعه فرو ببرید و اجازه دهید نیروی گرانش آب، غذا را به پایین هدایت کند. ممکن است نیاز باشد تا این کار را چندین بار تکرار کنید تا موفق شوید.


۲ – قرقره کردن:

اگر غذای گیر افتاده در گلو به شکلی است که امکان نوشیدن هیچ گونه مایعات را به شما نمی دهد، پیشنهاد دوم ما قرقره کردن است.

زیرا اگر راه گلو بسته شده باشد و شما مایعات بنوشید و بخواهید آنرا فرو ببرید، حالت غرق شدگی به فرد دست خواهد داد.

آب نمک:   

آب نمک می تواند به راحتی مواد گیر کرده در گلو را شکسته و آنرا باز کند.

ابتدا مقدار یک قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان آب جوشیده حل کرده و زمانی که سرد شد، اقدام به قرقره کردن و بیرون ریختن آن کنید. زیرا نوشیدن آب نمک می تواند تهوع آور باشد.

آب هیدروژنه (پراکسید هیدروژن):   

آب هیدروژنه بصورت عادی خیلی خطرناک  و تند و تیز به نظر می آید، اما اگر با درصد خیلی کم تهیه شود، علاوه بر اینکه خطرناک نیست، بلکه مفید نیز می باشد.

برای اینکار کافی است شما آب هیدروژنه ۳درصد تهیه کنید و با مقدار مساوی آب مخلوط کنید و قرقره کنید. یعنی اگر یک فنجان آب هیدروژنه استفاده می کنید، یک فنجان هم آب اضافه کنید. با این حال توصیه ما برای این روش به آخرین راه می باشد.


محلول سرکه سیب:   

اگر آب هیدروژنه ندارید مثل من، میتوانید از سرکه سیب طبیعی استفاده کنید.

بدین شکل که می بایست یک قاشق غذا خوری سرکه سیب را در یک فنجان آب جوشیده سرد شده حل کنید. شما می توانید سرکه سیب را بیشتر کنید، اما توجه کنید که سرکه می تواند مینای دندان شما را از بین ببرد.

لطفاً پس از استفاده از محلول سرکه و آب، حتماً مسواک بزنید.

محلول دهان شویه:   

اگر هیچ یک از موارد بالا را نداشتید می توانید از داروخانه یا بهداشتی فروشی ها محلول دهان شویه تهیه کرده و با آن اقدام به قرقره نمایید.

خوبی این دهان شویه این است که هم جسم گیر افتاده را رد می کند و هم برای دهان و دندان نیز مفید است.

۳ – یک چیز نرم بخورید:

از قدیم یادمان هست که اگر چیزی مانند استخوان یا پوست تخمه در گلو گیر می کرد، به ما می گفتند که نان بخورید.

بله، این مورد برای خارج کردن غذا از گلو در صورتی کاربردی است که غذا بصورت کامل گلو را مسدود نکرده باشد. این روش برای رفع اجسام کوچک مانند استخوان و امثال آن کاربرد دارد.

این را از قدیم به ما گفتند. اما علم امروز به ما می گوید که باید ماده ای که قرار است بخوریم را کمی چسبناک کنیم.

اگر از نان استفاده می کنید، آنرا کم خیس کنید تا حالت چسبناک پیدا کند. یا اگر از برنج استفاده می کنید، آنرا در دست فشار دهید تا حالت چسبناک پیدا کند و بعد اقدام به قورت دادن کنید.

میتوانید به ماده غذایی نرمی که قرار است بخورید تا آن جسم گیر کرده در گلو را آزاد کند، کمی عسل اضافه کنید.

, غذای گیر کرده در گلو, گیرکردن_در_گلو, جسم گیر کرده در گلو

۴ – سعی کنید محکم سرفه کنید:

یک سرفه خوب و کنترل شده به مراتب خیلی بهتر از موارد بالا می تواند عمل کرده و جسم گیر کرده در گلو را خارج کند.

غذای گیر کرده در گلو

برای اینکار سعی کنید ابتدا یک نفس عمیق شکمی بکشید و سپس آنرا به عضلات گلوی خود متصل کنید. یعنی دست خود را روی گلوی خود قرار دهید تا عضلات کمی نیرومند تر شوند و هوای سرفه بتواند به آنها کمک کند تا جسم هر چه زودتر خارج شود.

هشدار: این کار را فقط برای اجسام ریز مانند استخوان ماهی و پوست تخمه و امثال آن انجام دهید. زیرا در اجسام بزرگ، فشردن گلو می تواند منجر به خدای ناکرده خفگی شود. فشردن گلو باید مانند تصویر زیر باشد که سیب چه گلو را ماساژ دهید.

, غذای گیر کرده در گلو, گیرکردن_در_گلو, جسم گیر کرده در گلو

۵ – تخم مرغ خام بخورید:

برای از بین بردن جسم گیر کرده در گلو می توانید از تخم مرغ خام استفاده کنید. شاید شما هم مثل من از تخم مرغ خام خوشتان نیاید. خوب باید عرض کنم که متاسفانه هیچ چاره ای جز رهایی از این غذای گیر کرده در گلو وجود ندارد.

حالت امولوسیون تخم مرغ باعث خارج شدن جسم گیر کرده در گلو می گردد.

استفاده از تخم مرغ دارای ریسک بیماری است. اگر چه طبق تحقیقات به عمل آمده، رسیک سالامبولا ۱ به ۳۰ هزار است. با این حال مواظب باشید.

۶ – به فرد آسیب دیده کمک کنید (مانور هملیچ):

, غذای گیر کرده در گلو, گیرکردن_در_گلو, جسم گیر کرده در گلو

اگر با فردی روبرو شدید که جسم بزرگترین در گلوی وی گیر کرده، حتماً وی را سرپا ایستاده مانند تصویر از پشت گرفته و زیر قفسه سینه وی را با با شصت دست که به دست دیگرتان گره زدید به بالا فشار دهید. طوری که هوای داخل قفسه سینه فرد آسیب دیده منجر به بیرون انداختن جسم کند.

فقط توجه کنید به آبگاه وی آسیب نزنید.

۷ – روغن زیتون بخورید:

, غذای گیر کرده در گلو, گیرکردن_در_گلو, جسم گیر کرده در گلو

این مرحله ابداع خودم هست.

یک روز متاسفانه هسته هندوانه در گلوی من گیر کرد. تمام موارد ممکن بالا را تست کردم و نشد. اما احساس کردم اگر گلوی من نرم و لیز شود، حتما در هنگام خواب این جسم از آن خارج می شود.

برای اینکار کمی روغن زیتون که یک قاشق غذاری خوری کفایت می کند را به داخل دهان بریزید و با آن سمتی که جسم در گلو گیر کرده قورت دهید.

فردا صبح خبری از آن نخواهد بود.

 

۷ آخرین مرحله:

اگر با توجه به موارد بالا هنوز جسم گیر کرده در گلو خارج نشده، حتما به پزشک مراجعه کنید. زیرا آنها به راحتی هرچه تمام تر آنرا خارج می کنند.

فقط یادتان باشد که وحشت نکنید. انقدر دانش پزشکی پیشرفت کرده است که نیازی نیست گلو شما را بشکافند.

در قسمت های پایین تر همیشه احساس می کنید چیزی گیر کرده، بدون معطلی به پزشک مراجعه کنید.

امیدوارم این آموزش به شما در حل هرجه بهتر مسئله کمک کرده باشد.

 

 

 

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا