جزیره سلامتی

خارج کردن غذا از گلو با ۹ روش‌ علمی و کاربردی

چگونه با چند روش ساده، غذا یا چیزهایی که در گلو گیر کرده را در بیاوریم.

خارج کردن غذا از گلو و غذای گیر‌کرده در آن یکی از مهمترین مشکلاتی  مردم جهان است. ما در این مطلب ۹ روش تست شده رو عملی را برای شما معرفی می‌کنیم.

خارج کردن غذا از گلو

بروزرسانی: ۱۷ تیرماه ۱۴۰۱

باراها برایتان پیش آمده که در هنگام مصرفی خوراکی‌ها، ناگهان به گلوی شما بپرد و یا گیر کند.

همه ماها راه حل های خودمون رو داریم و شاید از اینطرف و آنطرف هم شنیده باشیم.

جدای از همه این راه‌هایی که شنیده‌اید، ما ۹ روش علمی و کاربردی که در جهان کاربرد را به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید خارج کردن غذا از گلو  و هر چیزی که در گلو شما گیر کرده از قبیل خوراکی‌های تیز و یا خوراکی‌ها حجیم و … را به راحتی خارج کنید. همین طور یاد می‌گیرید که اگر کسی با این مشکل مواجه شد، چطور به سرعت به کمک وی بروید.

خارج کردن غذا از گلو و سایر اجسام چگونه باید انجام شود؟

همیشه عواملی مثل سریع خوردن، هیجان هنگام مصرف خوراکی‌ها ، لقمه های بزرگ، خوراکی‌های تیز (ماهی، تخمه‌ها و سایر آجیل‌ها) و …

باعث بروز مشکل برای فرد هستند.

به هیچ وجه نباید با سرعت و هیجان خوراکی مصرف کرد. علت آن هم این است که با سرعت بالا معز نمی‌تواند فورا عکس العمل نشان دهد و ممکن است نتواند عمل بلع را به درستی مدیریت کند. لقمه‌های بزرگ هم همیشه دردسرساز هستند. بخصوص اگر فرد در سنین پایین‌تری باشد.

همچنین گیر کردن خوراکی‌ها تیز مانند پوست تخمه بخصوص آفتابگردان و استخوان ماهی و مرغ جزو شایع‌ترین‌ها بعد از موارد بالا هستند.

اگر جسم تیز در گلو گیر کند و خارج نشود، علاوه بر احساس ناراحتی در فرد،‌ ممکن است ایجاد عفونت کند. برای همین ما باید سریعا وارد عمل شده و آنرا با روش‌های عملی خارج کنیم.

 ۹ روش برای خارج کردن غذا از گلو بصورت کاملا عملی

۱ – خارج کردن غذا از گلو با نوشیدن آب زیاد:

باولین و اورژانسی ترین راه برای خارج کردن غذا از گلو ، خوردن یک لیوان آب است.

معمولا بسیاری از خوراکی ها در آب حل می‌شوند یا آب دهان به مرور آنها را به پایین حرکت می‌دهد و می توانید کمی صبر کنید تا تکه خوراکی خودش به پایین حرکت کند.


این فقط برای موردی است که جسم گیرکرده در گلو خطری را ایجاد نکند. مثلا یک قرص در مسیر گلو و نای گیر‌کرده باشد.

اگر جسم در گلوی خودتان گیر کرده است، دقت کنید که می‌توانید به راحتی نفس بکشید یه نه.

اگر تنفس برای شما راحت انجام می‌شود اصلا نگران نباشید. غذا پشت گلوی شما نشسته و با آب و مایعات بر طرف می‌شود.

اگر کمی صبر کردید و با فرو بردن آب دهان مشکل حل نشد، شروع کنید به نوشیدن آب.

این نکته را هرگز فراموش نکنید که اگر قرص و کپسول در گلوی شما گیر کرد،‌ فورا با میل کردن آب فراوان آنرا به معده خود هدایت کنید. زیرا باقی ماندن این داروها می‌تواند برای سلامتی شما خطرساز باشد. چون بیشتر داروها برای بازشدن در معده و یا روده طراحی می‌شوند. مگر یک داروی زیر زبانی، جویدنی،‌پودر دهانی و یا مایعات باشند.

توصیه ما به شما برای خارج کردن غذا از گلو این است که از آب گرم استفاده کنید. یعنی آب یخ و آب داغ استفاده نشود. فقط مقداری گرم باشد که بتواند چیزی را حل کند.

از آب داغ استفاده نکنید، زیرا زمانی که جسمی در گلو گیر می‌کند معمولا کمی با استرس مواجه هستیم و باید مقدار بیشتری آب میل کنیم. مغز ما در آین شرایط حساس به فکر سوختگی نیست. اگر چای یا آب داغ مصرف شود، بعدا ممکن است مسیر دهان و گلو را دچار سوختگی کند. این نکته را در نظر بگیرید که اگر جسم بزرگ باشد و راه عبور آب را سد کند، آب داغ پشت سر آن مانده و برای چند ثانیه به راحتی می‌تواند فرد را دچار سوختگی کند.


آب داغ ممنوع است. ولی آب گرم ممکن است خیلی مفید باشد.

سعی کنید آب را به صورت معمول ننوشید. نوشیدن معمول آب را که جرعه جرعه است را فراموش کنید.

با آب مثل خوراکی رفتار کنید،‌ یعنی سریع آن را ببلعید. باید میزان آبی که در گلوی شما هست را یکدفعه فرو ببرید و اجازه دهید نیروی گرانش آب، غذا را به پایین هدایت کند.

ممکن است نیاز باشد تا این کار را چندین بار تکرار کنید تا موفق شوید. نگران پر شدن معده نباشید. جسم گیر کرده در گلو از پر شدن معده مهم‌تر است.


۲ -خارج کردن غذا از گلو با قرقره کردن:

برای خارج کردن غذا از گلو می‌توانید قرقره کنید. اگر غذا طوری در گلوی شما گیر کرده که نمی‌توانید آب بنوشید،‌ این کار برای شما بسیار مفید خواهد بود.

زیرا اگر راه گلو بسته شده باشد و شما مایعات بنوشید و بخواهید آنرا فرو ببرید، حالت غرق شدگی به فرد دست خواهد داد.

آب نمک:   

آب نمک می تواند به راحتی  برای خارج کردن غذا از گلو  موثر باشد. زیرا آن جسم را شکسته و به معده هدایت می‌کند.

برای خارج کردن غذا از گلو با روش قرقره کردن، ابتدا مقدار یک قاشق سر صاف چای خوری نمک را در یک لیوان آب جوشیده حل کرده و زمانی که سرد شد، اقدام به قرقره کردن و بیرون ریختن آن کنید. زیرا نوشیدن آب نمک می تواند تهوع آور باشد.

آب هیدروژنه (پراکسید هیدروژن):   

آب هیدروژنه بصورت عادی خیلی خطرناک  و تند و تیز به نظر می‌آید، اما اگر با درصد خیلی کم تهیه شود، علاوه بر اینکه خطرناک نیست، بلکه مفید نیز می باشد.

برای اینکار کافی است شما آب هیدروژنه ۳درصد تهیه کنید و با مقدار مساوی آب مخلوط کنید و قرقره کنید.

یعنی اگر یک فنجان آب هیدروژنه استفاده می کنید، یک فنجان هم آب اضافه کنید. با این حال توصیه ما برای این روش به آخرین راه می باشد.


محلول سرکه سیب:   

اگر مانند من آب هیدروژنه ندارید میتوانید از سرکه سیب طبیعی استفاده کنید. زیرا آب هیدوژنه چیزی نیست که در هر خانه‌ای پیدا شود.

بدین شکل که می‌بایست یک قاشق غذا خوری سرکه سیب را در یک فنجان آب جوشیده سرد شده حل کنید.

شما می‌توانید سرکه سیب را بیشتر کنید، اما توجه کنید که سرکه می تواند مینای دندان شما را از بین ببرد. با احتیاط مصرف کنید. میزان زیاد سرکه برای بدن مضر است. اما مصرف به اندازه آن برای سلامت بدن بسیار مفید هم هست.

لطفاً پس از استفاده از محلول سرکه و آب، حتماً مسواک بزنید.

محلول دهان شویه:   

اگر هیچ یک از موارد بالا را نداشتید می توانید از داروخانه یا بهداشتی فروشی ها محلول دهان شویه تهیه کرده و با آن اقدام به قرقره نمایید.

خوبی این دهان شویه این است که هم جسم گیر افتاده را رد می‌کند و هم برای دهان و دندان نیز مفید است.

۳ – خارج کردن غذا از گلو با خوردن یک چیز نرم مانند نان:

از قدیم یادمان هست که اگر چیزی مانند استخوان یا پوست تخمه در گلو گیر می کرد، به ما می گفتند که نان بخورید.

بله، این مورد برای خارج کردن غذا از گلو در صورتی کاربردی است که غذا بصورت کامل گلو را مسدود نکرده باشد. این روش برای رفع اجسام کوچک مانند استخوان و امثال آن کاربرد دارد.

این را از قدیم به ما گفتند. اما علم امروز به ما می گوید که باید ماده ای که قرار است بخوریم را کمی چسبناک کنیم.

اگر از نان استفاده می کنید، آنرا کم خیس کنید تا حالت چسبناک پیدا کند. یا اگر از برنج استفاده می کنید، آنرا در دست فشار دهید تا حالت چسبناک پیدا کند و بعد اقدام به قورت دادن کنید.

میتوانید به ماده غذایی نرمی که قرار است بخورید تا آن جسم گیر کرده در گلو را آزاد کند، کمی عسل اضافه کنید.

شاید کمی بد به نظر بیاید،‌ اما چاره‌ای نیست. به جای عسل می‌توانید از شیره انگور و خرما هم استفاده کنید. اما چسبندگی عسل بسیار بالا بوده و مناسب‌تر است.

خارج کردن غذا از گلو

۴ – خارج کردن غذا از گلو: سعی کنید محکم سرفه کنید:

یک سرفه خوب و کنترل شده به مراتب خیلی بهتر از موارد بالا می‌تواند عمل کرده و خارج کردن غذا از گلو را ممکن می‌کند.

غذای گیر کرده در گلو

برای اینکار سعی کنید ابتدا یک نفس عمیق شکمی بکشید و سپس آنرا به عضلات گلوی خود متصل کنید.

یعنی دست خود را روی گلوی خود قرار دهید تا عضلات کمی نیرومند تر شوند و فشار هوای سرفه بتواند به آنها کمک کند تا جسم هر چه زودتر خارج شود.

هشدار:فشردن و ماساژ گلو فقط برای اجسام ریز مانند استخوان ماهی و پوست تخمه و امثال آن انجام دهید.

زیرا در اجسام بزرگ، فشردن گلو می تواند منجر به خدای ناکرده خفگی شود. فشردن گلو باید مانند تصویر زیر باشد که سیب چه گلو را ماساژ دهید.

خارج کردن غذا از گلو

۵ – خارج کردن غذا از گلو با خوردن تخم مرغ خام:

شاید و قطعا این کار کمی تهوع آور است. اما یک راه نجات فوری برای خارج کردن غذا از گلو می‌باشد.

برای از بین بردن جسم گیر کرده در گلو می توانید از تخم مرغ خام استفاده کنید. شاید شما هم مثل من از تخم مرغ خام خوشتان نیاید. خوب باید عرض کنم که متاسفانه هیچ چاره ای جز رهایی از این غذای گیر کرده در گلو وجود ندارد.

حالت امولوسیون تخم مرغ باعث خارج شدن جسم گیر کرده در گلو می گردد.

استفاده از تخم مرغ دارای ریسک بیماری است. اگر چه طبق تحقیقات به عمل آمده، رسیک سالامبولا ۱ به ۳۰ هزار است. با این حال مواظب باشید.

اگر روش‌های بالا جواب نداد،‌ ناچار هستیم این کار را انجام دهیم.


۶ -خارج کردن غذا از گلو به فرد آسیب دیده (مانور هملیچ):

خارج کردن غذا از گلو

برای خارج کردن غذا از گلو در یک فرد آسیب‌دیده،‌ باید مانور هملیچ یا هایملیچ را روی وی انجام دهید.

معمولا اگر مشاهده کرده که کسی به این طرف و آن طرف می‌رود و دستش را روی گلو یا سینه خود قرار داده و چیزی نمی‌گوید،‌ قطعا به کمک شما نیاز دارد. با مانور هملیچ عمل خارج کردن غذا از گلو وی را انجام دهید تا جانش نجات پیدا کند. لطفا این مانور را خوب یاد بگیرید. بسیاری از افراد با این مانور از خطر مرگ نجات پیدا کردند.

حتماً وی را سرپا ایستاده مانند تصویر از پشت گرفته و زیر قفسه سینه وی را با با شصت دست که به دست دیگرتان گره زدید به بالا فشار دهید. طوری که هوای داخل قفسه سینه فرد آسیب دیده منجر به بیرون انداختن جسم کند.

فقط توجه کنید به آبگاه وی آسیب نزنید.

۷ – خارج کردن غذا از گلو با خوردن روغن زیتون و سایر روغن‌‌ها خوراکی:

خارج کردن غذا از گلو

این مرحله خارج کردن غذا از گلو ابداع خودم هست.

این روش بدین شکل ابداع شد که یک روز  هسته هندوانه در گلوی من گیر کرد. تمام موارد ممکن بالا را تست کردم و نشد. اما احساس کردم اگر گلوی من نرم و لیز شود، حتما در هنگام خواب این جسم از آن خارج می شود.

برای اینکار مقداری روغن زیتون را مصرف کردم و مشکل فردای آن روز به راحتی حل شد.

برای اینکار یک قاشق روغن زیتون را به داخل دهان بریزید و با آن سمتی که جسم در گلو گیر کرده قورت دهید. اگر قرقره و قورت بدید هم بسیار عالی است.

فردا صبح خبری از آن نخواهد بود.

 

۸  – خارج کردن غذا از گلو با بالاآوردن:

عمل بالا آوردن یک روش بسیار عالی و البته طبیعی خود بدن است. زمانی که جسم بزرگی مانند میوه‌ها در گلو گیر کند، اگر مغز متوجه بشود که هیچ راهی برای نجات وجود ندارد،‌ فرمان بالا آوردن را به معده صادر می‌کند.

خود شما می‌توانید اگر احساس کردید که در خطر هستید،‌ می‌توانید سریعا با انگشت گلو را تحریک کرده و بالا بیاورید. اگر چیزی در مری شما گیر کرده باشد،‌ با مایعات و اسید معده که با فشار بالا اقدام به حرکت می‌کنند، سریع جسم را خارج می‌کنند.

امیدوارم برای شما اتفاق نیوفتد، اما بسیار عملی بوده و واکنش طبیعی بدن هم هست.

۹ – خارج کردن غذا از گلو با مراجعه به مراکز درمانی:

اگر با توجه به موارد بالا هنوز جسم گیر کرده در گلو خارج نشده، حتما به پزشک مراجعه کنید. زیرا آنها به راحتی هرچه تمام تر آنرا خارج می کنند.

فقط یادتان باشد که وحشت نکنید. انقدر دانش پزشکی پیشرفت کرده است که نیازی نیست گلو شما را بشکافند.

در قسمت های پایین تر همیشه احساس می کنید چیزی گیر کرده، بدون معطلی به پزشک مراجعه کنید.

امیدوارم این آموزش به شما در حل هرجه بهتر مسئله کمک کرده باشد.

 

 

 

 

شاید برای شما جالب باشد
منبع
medicalnewstodayclevelandclinic.orgwikipedia.orghealthline.com

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا