مهارت های زندگی

دیابت نوع ۲ را به طور کامل تحت کنترل دربیاورید

روزانه قند خون را چک کنید

چک کردن مکرر قند خون اجازه می‌دهد بدانید بدن شما چگونه به غذاها، استرس، ورزش و … واکنش نشان می‌دهد. کنترل قند خون قبل از وعده‌های غذایی و دو ساعت بعد از اولین وعده باید انجام شود. همچنین بعد از ورزش یا وارد شدن استرس قند خون را اندازه بگیرید تا متوجه واکنش بدن در شرایط مختلف شوید.

پروتئین را فراموش نکنید

 

شما باید مراقبت کربوهیدرات‌ها باشید اما پروتئین را نیز فراموش نکنید. خوردن منابع کربوهیدرات بدون دریافت پروتئین می‌تواند باعث بالا رفتن قند خون و بروز مشکلات ناشی از دیابت شود.

 

با تیم های سلامت در ارتباط باشید

 

دیابت نوع ۲ بیماری سختی است و باید گروهی حمایتی در کنار شما باشد. تکیه بر دوستان و خانواده خوب است اما باید در کنار آن گروهی پزشکی باشد که به سؤالات شما پاسخ دهد. بعلاوه باید مرتباً با پزشک خود ملاقات های لازم را داشته باشید.

 

کربوهیدرات‌ها را ترک نکنید

 

کربوهیدرات‌ها بد نیستند اما باید دقت کنید در طول روز مصرف متعادلی از آن‌ها داشته باشید. کربوهیدرات تنها در نان، ماکارونی و برنج نیست. غذاهایی مانند لبنیات بدون چربی، میوه و سبزیجات- خصوصاً سیب‌زمینی، نخود سبز و ذرت – همگی دارای کربوهیدرات‌اند، پس در میزان مصرف آن‌ها دقت کنید.

 

گاهی غذاهای مورد علاقه را بخورید

 

غذاهای مورد علاقه‌ی خود را در ممنوعیت کامل نگذارید و برای آن‌ها برنامه‌ریزی کنید. این وعده‌های غذایی را کوچک نگه داشته و آن‌ها را گه گاه مصرف کنید. تلاش برای زندگی بدون خوردن غذاهای مورد علاقه باعث می‌شود حس کنید دچار کمبود شدید شده‌اید و این تلاش‌های شما را تحلیل می‌برد.

 

کم آب نشوید

 

درحالی‌که به دقت روی وعده‌های غذایی خود تمرکز دارید روی چیزهایی که می‌نوشید یا نمی‌نوشید نیز دقت کنید. آب ضروری است. آب رسانی صحیح به بدن کمک می‌کند خون رقیق شود و این به پایین آمدن قند خون کمک خواهد کرد. حتی کم آبی نه چندان شدید نیز می‌تواند روی قند خون اثرگذار باشد.

 

استرس را مدیریت کنید

 

استرس باعث می‌شود بدن قند بیشتری بسازد که در سلول‌ها جمع خواهد شد. استرس حاد می‌تواند از کنترل بهینه‌ی قند خون جلوگیری کند. در زمان مواجه با استرس شما کمتر به فکر سلامت خود هستید. به عوامل استرس زا در زندگی خود دقت کرده و سعی کنید برای مدیریت دیابت نوع ۲ آن‌ها را از خود دور کنید.

 

به ورزش بی‌توجه نباشید

 

ورزش‌های منظم ایروبیک می‌توانند به کاهش وزن کمک کرده و تا چند ساعت بعد قند خون را پایین نگه می‌دارند. ورزش‌های قدرتی نیز ضروری‌اند و مانند ورزش‌های قلبی عروقی، حساسیت انسولین را بهبود می‌بخشند.

 

سیگار را کنار بگذارید

 

اگر مبتلا به دیابت نوع ۲ هستید سیگار کنترل بیماری را سخت کرده و باعث مشکلاتی در دوز داروها می‌شود. همچنین سیگار خطر عوارض جدی را بالاتر می‌برد، از مشکلات قلب و کلیه گرفته تا آسیب به چشم و اعصاب. ترک سیگار به سلامت بیشتر و کنترل بهتر قند خون کمک می‌کند.

 

اجازه ندهید دیابت شما را کنترل کند

 

بی‌توجهی به سلامت و مدیریت نامناسب دیابت نوع ۲ باعث بروز مشکلاتی در مسیر شما خواهد شد. به جای آن سعی کنید از منابع دیگر برای کنترل دیابت خود کمک بگیرید. با وجود سخت بودن ارزشش را دارد. مراقبت از خود شما را توانمند می‌کند.

شاید برای شما جالب باشد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا